Naujienos
2018-11-08

Ūkininkavimas netrukdo šeimos pomėgiams

Kai Dainių Dargį sveikinome su artėjančiu 40-uoju gimtadieniu, šeima ruošėsi kelionei į Turkiją. Tai jau antri metai, kai lankomasi šioje šalyje. Bet svarbiausia, kad sutuoktiniai Zita ir Dainius ne tik puikiai ūkininkauja Degaičių seniūnijos Jonauskių kaime, bet ir sugeba turiningai leisti laisvalaikį, o ir sau mielų pomėgių nevaržo.

Zitos ir Dainiaus Dargių sodyboje lankėmės prieš penkerius metus. Tuomet drauge su šeimininkais džiaugėmės jų ekologišku ūkininkavimu. Ta proga neseniai prie įvažiavimo į sodybą buvo pastatytas „Dobilo“ stendas, liudijantis, jog šiame ūkyje melžiamas ekologiškas pienas, atkeliaujantis iš ekologinių pievų.
Šis stendas tebestovi iki šiol, nes ūkis ir toliau puoselėja ekologinį ūkininkavimą. Galima drąsiai teigti, kad darbštūs ir sumanūs šeimininkai, tiekdami ekologišką pieną „Žemaitijos pieno“ bendrovei, įnešė savo garantuotą dalį, kad neseniai žemaičių įmonei būtų suteiktas geriausias ekologinės įmonės Lietuvoje vardas.
Vadinasi, degaitiškiai gali pagrįstai didžiuotis, kad jų karvučių pienas naudojamas ekologiškiems „Dobilo“ produktų grupės produktams gaminti.
Šeima savarankiškai ūkininkauja apie dešimtmetį. Per šį laiką padidėjo ir melžiamų karvių banda ir, pasak Dainiaus, ūkyje nebeliko senųjų „Belarus“ traktorių, o atsirado moderni vakarietiška technika. Prie pažangos ypač prisidėjo europinė parama, gauta dalyvaujant Žemės ūkio valdų modernizavimo programoje.
Šiuo metu Dargių ūkis kas antrą parą „Žemaitijos pienui“ vidutiniškai parduoda po dvi tonas ekologiško pieno. Jo riebumas už praėjusius metus buvo vidutiniškai — 4,7 proc., o baltymingumas — vidutiniškai 3,45 proc. Iš karvės per metus vidutiniškai melžiama po 6,3 tonos. Ekologiniam ūkiui — tai geras rodiklis. Ypač akylai stebimas karvių bandos sveikatingumas: ligotos karvės nedelsiant išbrokuojamos, nelaikomos ir neproduktyvios. Gerinamos piendavių veislinės savybės — jau apie penkerius metus holšteinizuotos Lietuvos juodmargės mišrinamos su pieninio simentalio ir montbeljerdė veislėmis.
Pieno kokybę labai lemia kruopštus ir atsakingas melžėjų darbas. „Turime labai sąžiningą ir profesionalią melžėją Jolantą, kuria visiškai pasitikime. Pagal jos fermoje pradedamą darbą galima tiesiog laikrodį nusistatyti“,— šypsodamasis pasakojo Dainius.
Ekologiškai ūkininkaujant, būtina priruošti ir ekologiškų pašarų. Pasak Dainiaus, vasarą karvės ganomos ekologiškose ganyklose, o žiemą jos daugiausiai šeriamos šienainiu ir traiškytais grūdais. Pasirūpinta, kad piendavės gertų tik švarų vandenį. Tam pasitarnauja gręžinio šaltinis. „Nauda dviguba: ir gyvuliams patogu, ir nereikia samdyti žmogaus, kuris su vandens talpyklėmis vasarą važinėtų pas gyvulius. O kur dar kuro ir transporto eksploatavimo išlaidos“,— vardijo vandens gręžinio naudą ūkininkas.
Prakalbus apie šienapjūtę, Dainius užsiminė: „Pievoms tiek žalos nepadarė sausra, kiek šernai, ypač Tryškių pusėje. Miško knysliai sugadino daugybę hektarų, iš kurių būtų buvę įmanoma priruošti ne vieną toną vertingo pašaro. Be to, išknistų laukų nelaikysi. Juos reikia perarti. O tai papildomos išlaidos. Medžiotojai sako, kad šernų populiacija dėl Afrikinio kiaulių maro sumažėjo, tačiau bent apie Tryškius to nesijaučia, net dieną regėjau šernus po laukus šmirinėjančius, ko anksčiau nepastebėdavau. Kartais medžiotojai, kreipiantis į juos, net pasityčioja — sykį jie bandė įrodinėti, jog lauką sudarkė... voveriukai“,— piktinosi tokiu požiūriu į ūkininkus Dainius.
„Žemaitijos pieno“ bendrovė vertina puikų degaitiškių ūkininkų darbą. Jie kviečiami į geriausių ūkininkų, bendradarbiaujančių su „Žemaitijos pienu“, šventes Klaipėdoje, vienais metais ir prizą bei diplomą pelnė už pasiektą mažiausią sezoniškumą pieno ūkyje. Ūkininkai taip pat apdovanoti pagerbimo raštu už dalyvavimą konkurse „Metų ūkis 2013“.
Jau straipsnio pradžioje minėjome, jog šeimai gerai darbuotis netrukdo jų išvykos į užsienio šalis, taip pat pomėgiai. Galima drąsiai teigti, kad Dargių šeima sportiška. Sūnus Gvidas — profesionalus futbolininkas ir puikiai saugo šiauliečių komandos vartus. Veiklumo ir entuziazmo kupina ir mama Zita. Ji ne tik turi savo ūkį, spėja pasidarbuoti „Ateities“ progimnazijoje, bet ir yra pasinėrusi į įvairiausias žygių po Lietuvą trasas. Žemaitė žygeivė ir visą šeimą į žygius įtraukė. Tai liudija begalė diplomų ir medalių, kur matyti ne tik Zitos, Dainiaus, bet ir jų atžalų — Gvido, Agnės ir Gusto — laimėjimai. Žinoma, mama viršija visus. Ilgiausia jos įveikta trasa — 100 kilometrų, o iš viso per 1000 įskaitinių kilometrų bus nužygiavusi, nes jau pelnė „Varinio žygeivio“ vardą.
Šeimininką 40-ojo gimtadienio proga pasveikinęs „Žemaitijos pieno“ Žaliavos pirkimo vadybininkas Sigitas Mikalauskas palinkėjo Dainiui ir toliau taip sėkmingai ūkininkauti bei sklandžiai rikiuoti visus darbus, kaip iki šiolei.